Zastosowanie i wybór mobilnych regałów magazynowych

Zastosowanie mobilnych regałów magazynowych okazuje się być strzałem w dziesiątkę dla wielu przestrzeni magazynowych. Wśród zalet należy wymienić o wiele większą uniwersalność niż tradycyjne regały. Dlaczego się tak dzieje i jakie zalety towarzyszą sytuacji, w której zdecydujemy się właśnie na mobilne regały magazynowe?

Koncepcja logistyczna magazynu

Zanim przejdziemy do sprawdzania wad i zalet stojących za mobilnymi regałami magazynowymi, warto wspomnieć o różnicach między koncepcjami zagospodarowania powierzchni magazynowych. Inne wymagania będą stawiane podczas organizacji przestrzeni magazynowania produktów w przypadku niewielkich magazynów na zapleczach sklepów, a innej do organizacji wielkopowierzchniowych hali. Z tego względu przed przystąpieniem do wyboru odpowiedniego systemu regałów, należy zastanowić się nad wymaganiami które ma spełniać przestrzeń magazynowa. Chodzi między innymi o wspomniane wielkości określające magazyn, ale również o to, jakie produkty będą przechowywane na jego terenie. Inaczej należy podejść do zagadnienia przygotowania przestrzeni pod magazynowanie żywności, a inaczej w przypadku przechowywania wielkogabarytowych artykułów przemysłowych.

Kolejnym bardzo ważnym wyznacznikiem, który może nam pomóc w określeniu zapotrzebowania na regały magazynowe konkretnego typu, jest sposób organizacji pracy. Tak zwana koncepcja logistyczna magazynu. Oznacza to określenie zasad przyjmowania oraz wydawania produktów w określonej kolejności.

Do najpopularniejszych metod należą:

  • FIFO (first in, first out) – towary najdłużej składowane wydaje się w pierwszej kolejności,
  • LIFO (last in, first out) – towary najkrócej składowane wydaje się w pierwszej kolejności,
  • FEFO (first expired - first out) – stosowana często w branży spożywczej, zakłada, że najpierw wydaje się towary z najkrótszą datą przydatności.

Nowoczesne mobilne regały magazynowe mogą sprawdzać się w każdym z tych przypadków ze względu na swoje duże możliwości, które czynią je bardziej uniwersalnymi niż tradycyjne regały. Ale czym właściwie są mobilne regały magazynowe?

Mobilne regały magazynowe - rewolucyjne rozwiązanie?

Mobilne regały, nazywane również paletami słupkowymi, są konstrukcjami modułowymi, co sprawia, że organizacja przestrzeni magazynowej staje się bardziej praktyczna i możliwa do zindywidualizowanego urządzenia. Mobilne regały magazynowe to interesujące i innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia pełne wykorzystanie potencjału przestrzeni magazynowej. To, co je wyróżnia to przede wszystkim możliwości dodawania kolejnych modułów do już istniejącego regału, polegająca na układaniu kolejnych palet w stosy, które tworzą system bezpiecznych i praktycznych regałów magazynowych. To rozwiązanie umożliwia przechowywanie większej ilości towarów na mniejszej powierzchni bez konieczności ponownego organizowania przestrzeni magazynowej od podstaw. Dzięki temu mobilne regały magazynowe często są uważane za rozwiązanie rewolucyjne i polecane do nowoczesnych hal magazynowych. Co więcej, mobilne regały magazynowe składające się z modułów charakteryzują się szeregiem innych zalet.

zastosowanie regałów magazynowych

Mobilne regały magazynowe - dlaczego warto?

Do pierwszej grupy zalet zaliczamy przede wszystkim łatwy dostęp do towarów zgromadzonych na półkach magazynu. Mobilne regały magazynowe umożliwiają utrzymanie równego dostępu do wszystkich produktów przechowywanych w magazynie. W przypadku wielu innych popularnych rozwiązań dotyczących regałów magazynowych nie jest to możliwe. Mobilne regały umożliwiają po prostu zorganizowanie przestrzeni magazynowej na własnych zasadach. Dobrze jest pamiętać o tym, że moduły powinniśmy dodawać dopiero w razie potrzeby. Z tego względu mobilne regały magazynowe dobrze sprawdzają się między innymi w dopiero rozwijających się magazynach lub w magazynach, w których ilość towarów jest zróżnicowana na przestrzeni roku. W okresach, gdy towarów jest niewiele, może być używane mniej modułów, które zostają dokładane w razie potrzeby.

Należy wiedzieć o tym, że zastosowanie mobilnych regałów magazynowych umożliwia znaczne oszczędność miejsca w magazynie. Z tego względu to doskonała opcja dla osób organizujących przestrzeń magazynową w niewielkich pomieszczeniach.

Mobilne regały magazynowe sprawdzają się również w dużych halach, gdzie też mogą pomóc w efektywnym wykorzystaniu miejsca.

Kolejną zaletą mobilnych regałów magazynowych jest niewątpliwie ich elastyczność. Ze względu na samodzielne dodawanie modułów, możliwe jest zorganizowanie systemu dopasowanego optymalnie do specyfiki pracy w konkretnej przestrzeni magazynowej. Co więcej, warto wspomnieć również o tym, że mobilne regały magazynowe mogą być bardzo wytrzymałe. Udźwig regałów zawsze powinien być dopasowany do składowanych palet.

Warto wiedzieć również, że stosowanie mobilnych regałów magazynowych jest bardzo polecane w przypadku pracy z towarami o niestandardowych gabarytach. Mowa przede wszystkim o możliwości dostosowania modułów do magazynowania dużych towarów, do których należą między innymi opony samochodowe. Można bez większego wysiłku tworzyć zróżnicowane poziomy regałów, dzięki wykorzystaniu wsporników metalowych. Moduły mobilnych regałów magazynowych są proste w montażu i demontażu, co czyni je dodatkowo atrakcyjnymi i pozwala na szybkie zmienianie potrzebnych elementów konstrukcji.

wybór regałów magazynowych

Mobilne regały a bezpieczeństwo

W pierwszej chwili może się wydawać, że mobilne regały magazynowe są mniej bezpieczne od standardowych. Nic bardziej mylnego! Mobilne regały magazynowe są przystosowane do montowania modułów jeden nad drugim i ustawiania towarów na różnych wysokościach. Z tego względu sprawdzają się dużo lepiej pod względem zapewniania bezpieczeństwa pracownikom niż w przypadku ustawiania towarów w podobny sposób na regale do tego nieprzystosowanym.

W wypadku używania mobilnych regałów magazynowych należy pamiętać o obowiązujących zasadach, do których należy przede wszystkim przestrzeganie zaleceń producenta. Z tego względu należy stosować się do maksymalnego udźwigu palet deklarowanego przez producenta regałów oraz do innych zasad BHP w pracy na hali magazynowej, co pozwala na uniknięcie wypadków zagrażających zdrowiu lub życiu pracowników.

regały magazynowe meta

Mobilne regały magazynowe - jakie wybrać?

Wybór mobilnych regałów magazynowych powinien być oparty na poszukiwaniach systemów pochodzących od najbardziej sprawdzonych producentów. Dzięki temu uzyskamy pewność, że mobilne regały magazynowe będą wpisywać się w obowiązujące normy i charakteryzować się najwyższą jakością. Przed decyzją o zakupie zawsze warto dokładnie prześledzić wszystkie opisywane przez producenta zalety danego systemu.

Dzięki doborowi odpowiednich mobilnych regałów magazynowych można cieszyć się ergonomicznym wyposażeniem magazynu charakteryzującym się najwyższą jakością. Dzięki dobrze dobranym regałom, można oszczędzić miejsce przy planowaniu magazynu, usprawnić logistykę związaną z wydawaniem produktów wychodzących z hali magazynowej, jak również zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu profesjonalnych modułów, które doskonale sprawdzają się w roli dodatkowej przestrzeni magazynowej. Dzięki temu można bezinwazyjnie całkowicie zmienić układ przestrzeni magazynowej. Co więcej, ogromną zaletą tego typu regałów jest ich duża elastyczność oraz możliwość szybkiego montażu.

Warto postawić na wysokiej jakości mobilne regały magazynowe wykonane z metalu, które są gwarantem trwałości i solidności. Tego typu regały są doskonałym wyborem również ze względu na bezpieczeństwo użytkowania, ponieważ nie stanowią zagrożenia w przypadku zaprószenia ognia we wnętrzu magazynu. Należy zwrócić również uwagę na ich odporność na uszkodzenia mechaniczne ze względu na właściwości metalu, który nie poddaje się łatwo zarysowaniom i wgnieceniom.