Wypełnienia półek regałów magazynowych

Aby zapewnić swoim pracownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa w magazynie, nie wystarczą jedynie stabilne belki regałów. Istotną kwestią są również wypełnienia półek regałów magazynowych. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu wypełnień poziomych do potrzeb swojego magazynu będziesz mógł składować na półkach różnego rodzaju towary, zarówno jednostkowe, jak i zbiorcze oraz te o niestandardowych wymiarach. Wypełnienia poziome umożliwiają także składowanie ładunków luzem oraz wspomagają wydzielenie strefy kompletacji w regałach paletowych. Twój magazyn stanie się bezpiecznym i funkcjonalnym miejscem.

Wypełnienia półek regałów magazynowych a bezpieczeństwo

Dlaczego zamontowanie wypełnienia półek regałów magazynowych jest tak ważne? Przede wszystkim, zwiększa bezpieczeństwo pracowników i funkcjonalność magazynu. Co konkretnie kryje się za tymi stwierdzeniami?

Bezpieczeństwo pracowników to nadrzędna funkcja wypełnienia półek. Właściwie zamontowane, zapobiegnie upadkowi towaru. Jest ono szczególnie wymagane nad szlakami komunikacyjnymi w Twoim magazynie. Nietrudno się domyślić, że bez wypełnienia poziomego, ładunki uniemożliwiłyby poruszanie i się i stanowiły bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia Twoich pracowników.

Wypełnienia poziome chronią przejścia i przejazdy między regałami. Niezależnie od tego, czy pracownicy korzystają z wózków widłowych, czy przemieszczają się pieszo, wypełnienia poziome muszą zostać zainstalowane na pierwszym poziomie składowania nad tymi szlakami, aby zapobiec upadkowi towaru.

Zastosowanie wypełnień poziomych

Wypełnienia poziome regałów spełniają szereg ułatwiających pracę w magazynie ról. Umożliwiają składowanie mniejszych jednostek magazynowych, bez użycia palet, a stosując opakowania zbiorcze. Ułatwia to dostęp do poszczególnych produktów i ich dobrą organizację.

Wypełnienia usprawniają również proces kompletacji towaru. Jeśli zajmujesz się produkcją i dystrybucją komponentów złożonych w całość, układając opakowania zbiorcze na niższych półkach regałów, Twoi pracownicy będą mieli do nich szybki i łatwy dostęp, a co za tym idzie, sprawniej skompletują potrzebne części.

Regały są zwykle dostosowane do przechowywania palet i europalet o standardowych wymiarach. A co, jeśli Twoje palety są większe lub mniejsze? Z pomocą przychodzą wypełnienia półek, które umożliwią składowanie niestandardowych rozmiarów palet, które nie mogą być magazynowane bezpośrednio na trawersach.

Rodzaje wypełnień półek regałów magazynowych

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów wypełnień półek regałów magazynowych. Są to, m.in., siatki, kratownice, panele metalowe czy płozy. Dobrze dopasowane do magazynu, poprawiają dynamikę przepływu towaru i umożliwią bezpieczne składowanie ładunków. Jakie wypełnienia poziome regałów możesz wybrać i czym się od siebie różnią?

Półki z płyty wiórowej

Dostępne w formie surowej bądź laminowanej, półki z płyty wiórowej to najtańsza i najprostsza opcja wypełnienia przestrzeni między belkami regału paletowego. Wersja laminowana jest łatwa do wyczyszczenia, dlatego ułatwia utrzymanie czystości w magazynie.

Są uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ można układać je bezpośrednio na trawersach schodkowych, na trawersach o profilu zamkniętym z użyciem dodatkowych adapterów unieruchamiających półkę, a także na belkach poprzecznych opierających się na trawersach.

Nośność półek z płyty wiórowej zależna jest od wielu czynników. Zarówno grubość wypełnienia, jak i sposób podparcia ma w tej kwestii duże znaczenie. Dokładne warunki określane są w dokumentacji stworzonej przez producenta danych półek. Dopuszczalne obciążenie zawsze dotyczy równomiernego obciążenia. Nie zastosowanie się do tych wytycznych może skutkować nie tylko uszkodzeniem towarów, ale również stanowić zagrożenie dla ludzi.

Półki siatkowe

Półki siatkowe różnią się od wiórowych m.in. ceną – są nieco droższe, ale za to zapewniają szereg dodatkowych funkcji. Ich ważną zaletą jest przepuszczalność wody, dzięki czemu, w razie pożaru i włączenia systemów przeciwpożarowych, umożliwią jego szybkie gaszenie. W przypadku tych wypełnień nie musisz się martwić, że przez zmoczenie ulegną zniszczeniu. Są ze stali, są więc również odporne na działanie wody.

Wypełnienia tego typu to również spore ułatwienie dla pracowników. Dzięki siatkowej strukturze przepuszczają światło i umożliwiają sprawne znalezienie potrzebnych komponentów. Położenie towarów jest przejrzyste, a operatorzy wózków widłowych bez trudu mogą manewrować ładunkiem.

Warto zaznaczyć, że na półkach z siatki nie gromadzi się kurz. Łatwo więc o utrzymanie czystości w magazynie.

Obciążenie półek siatkowych jest także spore – wynosi nawet do 1000 kg/m2.

Półki z metalowym wypełnieniem

W przypadku pólek z metalowym wypełnieniem maksymalne obciążenie przekracza 1000 kg/m2. Oznacza to, że są w stanie utrzymać wielkogabarytowe, masywne ładunki. Wykonywane są z blachy ocynkowanej.

Nie są podatne na odkształcenia i zachowują swój kształt dzięki wzmocnieniom z podłużnych belek. Są więc trwałe, wytrzymałe i stabilne. Zapewniają bezpieczeństwo i uniemożliwiają upadek ładunków.

Płyty z paneli stalowych sprawdzą się również w miejscach o podwyższonych wymogach sanitarnych, takich jak chłodnie, magazyny farmaceutyczne czy magazyny, w których składowane są niebezpieczne substancje. Jeśli ażurowe wypełnienie utrudnia składowanie ładunków, panele stalowe świetnie je zastąpią.

Zasady BHP przy stosowaniu wypełnień poziomych

Określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.) zasady BHP mówią o wytycznych, których właściciel magazynu musi przestrzegać.

Pracownicy muszą być przeszkoleni z instrukcji, które określają możliwy sposób przechowywania, załadunku i transportu materiałów. Ich niewiedza, najczęściej dotycząca maksymalnych obciążeń wypełnień magazynowych, może prowadzić nie tylko do uszkodzenia regału i towaru, które wiąże się z dużymi kosztami, ale także zdrowia lub życia. Wymogiem jest więc umieszczanie odpowiednich oznaczeń dotyczących maksymalnego obciążenia na półkach.

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami META.