Systemy regałowe w magazynach wysokiego składowania – praktyczne zastosowania
Systemy regałowe w magazynach wysokiego składowania – praktyczne zastosowania
Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej to klucz do uzyskania przewagi na rynku. Jak to zrobić? Nie zawsze trzeba zwiększać powierzchnię magazynu – czasem wystarczy odpowiednie wyposażenie. Wśród polecanych rozwiązań znajdują się specjalne systemy regałowe, a w szczególności regały wysokiego składowania. Co można uzyskać z takimi produktami?
Systemy regałowe – praktyczność i oszczędność miejsca
Co sprawia, że regały magazynowe wysokiego składowania są tak chętnie wybieranym rozwiązaniem? Jednym z głównych czynników jest ich wyjątkowo praktyczna konstrukcja. Systemy regałowe magazynowe tego typu są przystosowane do wysokiego składowania. To oznacza, że z ich użyciem można efektywnie zagospodarować przestrzeń pionową – to z kolei pozwala na znaczną redukcję kosztów operacyjnych i poprawę rotacji towarów. Dzięki regałom wysokiego składowania przechowywane produkty i materiały mogą być rozmieszczone na całej wysokości pomieszczenia, co prowadzi do ogromnej oszczędności miejsca.
Składowanie palet na regałach paletowych – uniwersalne rozwiązanie dla różnych branż
Na rynku dostępne są różne systemy regałowe magazynowe do wysokiego składowania. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są jednak regały paletowe. Ich konstrukcja pozwala na bezproblemowe przechowywanie towarów na paletach, dzięki czemu można bez problemu dopasować je do innych rozwiązań w magazynie. Ważną zaletą jest też modułowa budowa, która pozwala dostosować regały do niemal każdego układu magazynu – bez względu na rodzaj składowanych produktów.
Taki rodzaj regałów szczególnie dobrze sprawdza się w branżach o dużej różnorodności asortymentu i wysokiej rotacji towarów. Mowa np. o elektronice i e-commerce. Konkretny model regału powinien być dostosowany pod kątem nośności, systemów zabezpieczeń i dodatkowych elementów zabezpieczających.
Regały wjezdne (drive-in) – jeszcze lepsze wykorzystanie przestrzeni
W niektórych branżach i firmach podstawowym celem magazynu jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Przy takich wymaganiach idealnym rozwiązaniem stają się regały wjezdne. Czym wyróżniają się tego typu propozycje? To przede wszystkim dobry sposób na składowanie dużej liczby palet na minimalnej powierzchni. Wózki widłowe mogą w tym przypadku wjeżdżać bezpośrednio do korytarzy regałowych, co pozwala na eliminację wielu alejek transportowych, a tym samym – oszczędność miejsca.
Pewnym minusem jest jednak wolniejszy dostęp do palet. Dlatego taki system najlepiej sprawdza się w magazynach sezonowych, chłodniach i tam, gdzie przechowuje się towary o długim okresie ważności. Regały przemysłowe drive-in wciąż jednak stanowią bardzo dobry sposób na zwiększenie pojemności magazynu bez dodatkowych inwestycji w rozbudowę obiektu.
Regały przelotowe (flow rack) – wsparcie dla automatyzacji
W magazynach, gdzie kluczowa jest sprawna rotacja towarów, niezastąpione będą regały przelotowe. Jak działa takie rozwiązanie? Ważną rolę odgrywają elementy takie jak pochylone rolki lub tory transportowe. Dzięki nim palety przesuwają się samoczynnie z miejsca załadunku do strefy odbioru. W efekcie można znacznie przyspieszyć pracę operatorów, a zarazem zminimalizować ryzyko błędów – zwłaszcza w kolejności wydań.
Systemy regałowe magazynowe tego typu są często wykorzystywane w centrach dystrybucyjnych i magazynach spożywczych. Wynika to z faktu, że takie regały przemysłowe są odpowiednie zwłaszcza tam, gdzie ważne jest kontrolowanie dat ważności produktów. Przy odpowiedniej implementacji regały przelotowe mogą też poprawić efektywność energetyczną magazynu przez zmniejszenie wykorzystania wózków.
Regały przemysłowe – inwestycja, która się opłaca
Odpowiednio dobrane sposoby na składowanie palet, dostosowane do potrzeb magazynu, to fundament efektywnego zarządzania magazynem. Niezależnie od branży jest to istotna kwestia pod kątem pojemności magazynu, czasu operacji magazynowych i bezpieczeństwa zarówno towarów, jak i pracowników. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania od firm, które zapewniają kompleksową obsługę – od projektu, przez produkcję, po montaż i serwis.