Rola regałów magazynowych w zarządzaniu przestrzenią magazynową
Rola regałów magazynowych w zarządzaniu przestrzenią magazynową
Zarządzanie przestrzenią magazynową jest jednym z kluczowych elementów zapewnienia, by magazyn funkcjonował w sposób sprawny i bezpieczny. Pomagają w tym wysokiej jakości regały magazynowe, dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa oraz konkretnych zadań.
Zarządzanie przestrzenią magazynową to bardzo istotny proces, którego celem jest zapewnienie właściwej obsługi gromadzonych zapasów, poprzez identyfikację przedmiotów trafiających do magazynu, prawidłowe ich składowanie oraz zapewnienie gotowości do pobrania i wysyłki. Oczywiście wszystko to wiąże się z zagwarantowaniem ergonomicznych i wygodnych warunków pracy w magazynie. W osiągnięciu tych założeń pomagają wysokiej jakości systemy regałowe magazynowe marki META - meta-online.pl.
Pomocą służą również nasi projektanci optymalizując przestrzeń magazynu pod indywidualne potrzeby naszych klientów.
Efektywne wykorzystanie powierzchni –
klucz do optymalizacji magazynu
Efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej wcale nie musi być zadaniem trudnym. Wystarczy skorzystać z oferty firmy META i wybrać odpowiednie do potrzeb magazynu regały na wymiar. Zapewnią one wygodne rozmieszczenie towarów i przygotowanie ich do pobrania oraz wysyłki.
W naszej ofercie znajdują się następujące rodzaje regałów magazynowych:
1) Regały półkowe - idealne do magazynowanie asortymentu obsługiwanego ręcznie: towar drobnicowy, paczki, kuwety.
2) Regały o dużej rozpiętości - przeznaczone do składowania ciężkich towarów o znacznych rozmiarach.
3) Regały paletowe - służą do składowania euro-palet oraz innych typów palet.
4) Regały wspornikowe - doskonałe do magazynowania materiałów dłużycowych, płyt i profili.
5) Wielopoziomowe regały półkowe - najlepsze w celu zapewnienia maksymalnej efektywności funkcjonowania wysokiego magazynu; pozwalają na przechowywanie niewielkich części i organizowanie ich jednocześnie wykorzystując maksymalnie kubaturę magazynu.
6) Regały specjalne - stosowane m.in. do przechowywania nietypowych części, opon, czy niebezpiecznych płynów. Zapewniają nie tylko wygodę obsługi towarów, ale też wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.
7) Konstrukcje stalowe i antresole - pozwalają łatwo wyodrębnić bądź powiększyć przestrzeń w magazynie.
Wybór regałów dostosowanych do konkretnej przestrzeni magazynowej, a także rodzajów przechowywanych przedmiotów poskutkuje zwiększeniem efektywności zarządzania magazynem, jak również poprawą komfortu pracy.
Usprawnienie organizacji i szybszy dostęp do towarów
Od wyboru odpowiedniego rodzaju regałów, a także ich wymiarów zależy organizacja funkcjonowania magazynu, czyli zwłaszcza szybkość i łatwość dostępu do towarów. Przykładowo, do magazynowania przedmiotów relatywnie niewielkich rozmiarów, najlepiej nadają się regały półkowe (przy czym modele wielopoziomowe pozwalają zwiększyć efektywność wykorzystania przestrzeni zwłaszcza w wysokich magazynach). Natomiast jeśli w magazynie obsługiwane są towary o nietypowych kształtach czy rozmiarach, zdecydowanie potrzebne będą regały specjalne.
Pamiętać przy tym należy, że w zlokalizowaniu towarów - niezależnie od jego typu ogromnie pomagają też oznaczenia i systemy kodowania regałów.
Bezpieczeństwo i ergonomia pracy –
jak regały magazynowe wpływają na komfort pracy?
Praca w magazynie musi być komfortowa oraz bezpieczna, przy czym bezpieczeństwo obejmować powinno zarówno wykonujące ją osoby, jak i magazynowane przedmioty. Rola regałów w tym zakresie jest nie do przecenienia.
Typ regału dobrany do przestrzeni magazynowej i konkretnych towarów przesądza o tym, czy podczas magazynowania nie zostaną one uszkodzone lub zniszczone. Zarazem wpływa na wygodę pracy, czyli przede wszystkim umieszczenia przedmiotów na regale i zdejmowania ich z niego, a także sprawnego ich lokalizowania.
Bezpieczeństwo pracowników zależy od jakości regału, czyli przede wszystkim wytrzymałości i stabilności konstrukcji. Regały stalowe META powstają z wysokojakościowych materiałów, do tego są montowane i serwisowane przez wykwalifikowany personel. Przekłada się to na ich trwałość, bezawaryjność i bezpieczeństwo użytkowania.
Zarządzanie zapasami i kontrola stanów magazynowych
Wygodne w obsłudze i ergonomiczne regały usprawniają także zarządzanie zapasami oraz kontrolę stanów magazynowych. Pozwala to na ich szybkie zlokalizowanie i uzyskanie łatwego do nich dostępu. To zaś pozytywnie wpływa na sprawną inwentaryzację, kontrolę stanów magazynowych i zapewnia lepszą widoczność zapasów. Dzięki temu można zredukować straty i usprawnić zamawianie towarów.
Dostosowanie systemu regałowego do specyfiki przechowywanych produktów
Aby magazyn funkcjonował w sposób sprawny i wydajny, zastosowany system regałowy musi być dostosowany do specyfiki przechowywanych produktów. Innymi słowy, euro-palety należy przechowywać na regałach paletowych. Do magazynowania niewielkich przedmiotów przeznaczone są regały półkowe. Jeśli w magazynie znajdują się towary nietypowe albo niebezpieczne, należy zastosować regały specjalne. Wybór odpowiedniego typu regału zwiększy wydajność pracy i poprawi jakość zarządzania przestrzenią magazynową.
Jest to kluczowy element zapewniający optymalne działanie każdego magazynu. Zdecydowanie warto postawić na regały na wymiar, produkowane przez META, odznaczają one bowiem wysoką jakością, ergonomią i z łatwością można je dostosować do potrzeb klienta.