Regały wspornikowe – jak i gdzie je stosować?

Jeśli masz swoje przedsiębiorstwo i magazyn, regały wspornikowe z pewnością Cię zainteresują. Dzięki nim bez problemu przechowasz duże, masywne towary o różnych kształtach i rozmiarach. Zastanawiasz się, czy regały wspornikowe to rozwiązanie odpowiednie dla Twojego magazynu? Przedstawimy Ci możliwości, jakie oferują, dzięki czemu przekonasz się o ich użyteczności.

Co to są regały wspornikowe?

Regały wspornikowe to inaczej regały wsporcze lub dłużycowe. Ich nazwa nie jest przypadkowa – regały te są przystosowane wielkością i stabilnością do magazynowania podłużnych towarów o różnej długości. Potrzebujesz odpowiedniego miejsca do przechowywania długich płyt, paneli, dłużyc, rur, blach, prętów lub profili regałowych? Regały dłużycowe mogą okazać się idealnym rozwiązaniem.

Regały wspornikowe pomogą sprawnie zorganizować i optymalnie wykorzystać całą przestrzeń Twojego magazynu. Możesz ustawić na nich towary w pozycji pionowej, a także poziomej. Są solidne i trwałe, a ich budowa jest prosta, dzięki świetnie sprawdzą się w przechowywaniu długich przedmiotów o nietypowych kształtach, takich jak opony samochodowe lub karoseria.

Rodzaje regałów wspornikowych

Chcąc odpowiednio dobrać regał dłużycowy do typu magazynowanych towarów, warto zapoznać się z ich rodzajami. Regały dłużycowe właściwie dobrane do przestrzeni pozwolą Ci kompletnie wykorzystać dostępną powierzchnię zakładu i posłużą do sprawnego rozmieszczenia towarów. Dobrze zagospodarowana infrastruktura magazynu usprawni jego działanie i zwiększy produktywność, a Ty będziesz mógł cieszyć się sprawnym i bezkolizyjnym przepływem towarów.

Regały wspornikowe z ramionami wspornikowymi, półkowe

Miejscem składowania towarów są półki podtrzymywane przez wsporniki. W zależności od ciężaru przedmiotów mogą być obsługiwane ręcznie lub przez podnośniki.

Regały wspornikowe z ramionami wspornikowymi, bezpółkowe

Jak sama nazwa wskazuje, regały te nie mają półek, przez co towary układane są bezpośrednio na wspornikach, ręcznie lub przy użyciu maszyn.

Regały wspornikowe z podporami wspornikowymi, bezpółkowe

Inaczej nazywane regałami drive-in lub regałami zblokowanymi, w magazynach to właśnie one są spotykane najczęściej. Dzięki nim dobrze wykorzystasz przestrzeń pomieszczenia (szczególnie chłodni i mroźni) oraz kubaturę budynku. Mają zwartą budowę, a ich obsługa odbywa się poprzez wjazd wózków jezdniowych w kanały regałowe.

Regały wspornikowe przejezdne podłogowe

W tych regałach do podpór wspornikowych zamontowano zespoły jezdne, dzięki czemu bez kłopotu przesuniesz regał po utwardzonym podłożu. Do ich obsługi przeważnie wystarczą ręce, ale niekiedy również możesz wykorzystać wózki jezdne napędzane.

Regały wspornikowe przejezdne torowe

Regały te mogą przemieszczać się po wcześniej przygotowanym torowisku. Wystarczą ręce lub odpowiedni wózek oraz jeden korytarz obsługowy, aby sprawnie operować kolumną regałów torowych.

Jak stosować regały wspornikowe?

Aby regał wspornikowy zdał egzamin, towar, który na nim układasz, musi znajdować się na minimalnie dwóch wspornikach, a jego waga powinna rozkładać się równomiernie. Otwarta konstrukcja umożliwia wyjście przedmiotu poza wsporniki na maksymalnie 50% odległości pomiędzy profilami.

Jedną z bazowych zalet regałów wspornikowych jest możliwość składowania dużych towarów o różnych kształtach. Na rynku znajdziesz zarówno regały pojedyncze, jak i modele podwójne. Otwarty dostęp z boków regału pozwala na swobodne układanie przedmiotów. Dzięki mobilności regałów oraz ich prostej budowie i możesz tworzyć z nich jednorzędowe, dwurzędowe lub blokowe kompilacje.

Większość regałów obsługiwana jest przy pomocy wózków widłowych, ale niektóre można obsługiwać ręcznie. Regały dłużycowe różnią się pod względem wymiarów, nośności i materiału, z jakiego są wykonane, dlatego ważne, byś upewnił się, że dany regał sprawdzi się w przypadku magazynowanych przez Ciebie towarów.

Gdzie stosować regały wspornikowe?

Bezpieczne składowanie towarów na regałach wspornikowych jest możliwe dzięki dobraniu elementów konstrukcji zgodnych z normami FEM 10.2.09 i EN 1993-1-1: 2006. Jednak wybierając regały do swojego magazynu, musisz koniecznie dopasować go do wymiarów, giętkości i wagi towaru.

Stosowanie regałów dłużycowych jest możliwe w różnej wielkości pomieszczeniach dzięki modułowej konstrukcji oraz różnicach poszczególnych typów. Zazwyczaj są malowane proszkowo i stosowane wewnątrz budynków. Czy to jednak oznacza, że regały wspornikowe nie nadają się do postawienia na zewnątrz? Oczywiście, że nie. Wystarczy wykonanie powłoki lakierniczej lub ocynkowanie, a także ewentualne zadaszenie, byś swobodnie mógł korzystać z nich również na zewnątrz.

Gdzie szczególnie przydadzą się regały wspornikowe oprócz magazynów i fabryk? Świetnie sprawdzą się w tartakach, do składowania tarcicy, belek i desek. Ze względu na uniwersalność, często spotkasz je również w sklepach budowlanych, w których wykorzystuje się je do magazynowania różnorakich towarów. Bardzo często znajdują się ponadto na zapleczach marketów. Warto wspomnieć, że regały mogą też służyć jako elementy nośne magazynu.

Regały wspornikowe META

W naszej ofercie znajdziesz regały wspornikowe najwyższej jakości. Dostępne są w dwóch typach – META ATLAS ST oraz META MULTISTRONG – dzięki czemu sprawnie dostosujesz regał do potrzeb swojego przedsiębiorstwa.

Regały META ATLAS ST dzielimy na regały wspornikowe z różną głębokością ramienia oraz regały na dłużyce z różną głębokością ramion, krótszymi ku górze.

META MULTISTRONG to regały wtykowe, występujące w wariancie lekkim oraz średnim, a także META MUTLISTRONG Heavy w wersji skręcanej. Typy te różnią się między sobą nośnością ramion.

Regały wspornikowe – podsumowanie

Główną zaletą regałów dłużycowych jest możliwość składowania na nich długich i ciężkich ładunków o różnych, także nietypowych kształtach. Pozwalają na pełne wykorzystanie powierzchni Twojego magazynu. Po odpowiednim dostosowaniu możesz ich również używać na zewnątrz. Możliwa jest zarówno ręczna obsługa regałów, jak i przy pomocy podnośników.

Wybierając regały wspornikowe META, decydujesz się na bezpieczne i kompletne udogodnienie dla Twojego przedsiębiorstwa. Wysokiej jakości surowce sprawiają, że nasze regały są stabilne i trwałe, a różnorodność modeli pozwoli Ci spokojnie dopasować regał do wagi i wielkości towaru, który chcesz magazynować.

Zapraszamy do kontaktu! Chętnie pomożemy Ci w wyborze regałów wspornikowych idealnych dla Twojej firmy.