Regały magazynowe wysokiego składowania - czym są i w jakich branżach najlepiej się sprawdzą?

Według informacji zwartych w specjalnym raporcie specjalistów z AXI IMMO, "Rynek magazynowy w Polsce 2024", na zakończenie ubiegłego roku, skala wynajętej powierzchni magazynowej wyniosła niemal 6 milionów mkw. Co więcej, taki wskaźnik oznacza wyraźny i stabilny wzrost, o 4%, na przestrzeni minionych 12 miesięcy. Jak widać, sektor rynku magazynowego wykazuje ogromny potencjał. Jednak, aby magazyn zapewniał pełną funkcjonalność i efektywność pracy, powinien być odpowiednio zaprojektowany. Zatem, czym są regały magazynowe wysokiego składowania i jak wpływają na optymalne magazynowanie towarów? Zapraszamy do lektury!

Czym są systemy wysokiego składowania?

Tytułowe regały magazynowe to specjalny rodzaj infrastruktury logistycznej, której podstawowym zadaniem jest optymalizacja przestrzeni magazynowej. Są one przeznaczone do bezpiecznego i efektywnego składowania palet, umożliwiając jednocześnie swobodne magazynowanie towarów, nawet przy znacznie ograniczonej powierzchni.

Regały paletowe stanowią obecnie jeden z kluczowych elementów nowoczesnego, wydajnego i produktywnego magazynu. Składowanie towarów na dużej wysokości przekłada się bowiem na efektywność magazynowania, nie obniżając bezpieczeństwa użytkowania. Jednak, aby tak się stało, konstrukcje przeznaczone do wysokiego składowania powinny posiadać kilka ważnych cech. Jakich?

 

Magazyny wysokiego składowania - ważne właściwości

Logistyka magazynowa powinna bazować na niezawodnych i sprawdzonych rozwiązaniach. Tak profesjonalne podejście zapewni skuteczność procesów oraz pełne bezpieczeństwo wszystkich użytkowników infrastruktury.

W tym celu warto zadbać o odpowiednią jakość regałów wysokiego składowania. Wybrane urządzenia muszą zatem cechować się stabilnością wykonania oraz wytrzymałością. Warto pamiętać, że konstrukcja nie może jednocześnie ograniczać niezbędnych manipulacji zespołu magazynowego, pozwalając na sprawny dostęp do poszczególnych palet. 

Kolejnym znakiem rozpoznawczym specjalistycznych systemów wysokiego składowania jest wszechstronność zastosowania. W praktyce oznacza to możliwość regulowania zainstalowanych belek, ale nie tylko. Sprawdzone rozwiązania magazynowe dla branży klienta dopasowują się do jej specyfiki i potrzeb, oferując kilka typów - regały wjezdne, rzędowe, a nawet przesuwne.

 

 

Optymalizacja przestrzeni magazynowej

Systemy wysokiego składowania dostarczają wielu korzyści dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Przede wszystkim, użytkownicy dostrzegają znaczący wzrost wskaźnika optymalizacji przestrzeni, skutecznie gospodarując dostępną powierzchnią. Jest to ogromny atut wszędzie tam, gdzie występuje znaczące ograniczenie pod tym względem.

Dodatkowo, konsumenci cenią sobie znaczną poprawę w kwestii przepływu towarów, eliminując niepotrzebne oraz kosztowne przestoje. Płynność poruszania się po magazynie przekłada się na sprawniejszą realizację obsługiwanych zamówień, a zatem - większą satysfakcję finalnego konsumenta. 

Tak zaprojektowane magazynowanie towarów gwarantuje harmonię, porządek oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. W konsekwencji, prawdziwymi beneficjentami są kontrahenci, ale również pracownicy. Lepsza organizacja ułatwia wykonywanie obowiązków, zmniejsza liczbę niebezpiecznych incydentów oraz uszkodzeń samych produktów. Nowoczesne regały paletowe z łatwością dopasowują się do bieżących potrzeb logistyki, bez konieczności dokonywania kosztownych inwestycji lub zmian. 

W efekcie inwestorzy otrzymują narzędzie do znacznej redukcji kosztów magazynowania, eliminując najpopularniejsze wyzwania logistyki magazynowej. Gdzie sprawdzą się regały magazynowe wysokiego składowania?

 

Rozwiązania magazynowe dla branży...

Z uwagi na ogromną elastyczność regałów paletowych, wyznaczenie jednej branży jest tutaj niemożliwe. Logistyka magazynowa, bazująca na takim rozwiązaniu, dedykowana jest bowiem kilku kluczowym reprezentantom sektorów.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj dynamiczna branża e-commerce, ale również przemysł motoryzacyjny. Wymienione sektory operują bowiem na znacznej ilości towarów, co wymaga niezawodnych systemów zarządzania magazynem. Regały paletowe umożliwiają wówczas błyskawiczny dostęp do danych produktów, dbając o ich ochronę i właściwą organizację.

Regały magazynowe wysokiego składowania można spotkać także we wszelkiego rodzaju prężnie działających zakładach przemysłowych, sortowniach, hurtowniach, magazynach oraz punktach dystrybucyjnych. Bez względu na finalną branżę, inwestycja powinna zostać poprzedzona odpowiednią selekcją.

 

Zakup systemów wysokiego składowania

Projektowanie magazynu wysokiego składowania nie może odbywać się bez znajomości przechowywanego towaru. Wybrane i odpowiednio zainstalowane regały paletowe muszą dopasować się zatem do specyfiki samego magazynu oraz przyszłych zadań. 

Warto zatem korzystać z doświadczonych dostawców, którzy oferują kompleksowe wsparcie, na każdym etapie realizacji inwestycji. Taka współpraca gwarantuje ergonomię zastosowania i bezpieczeństwo składowania, a także komfort pracy na wiele lat!