Regały magazynowe na wymiar – jak zaplanować indywidualne rozwiązanie?

Optymalnie zaprojektowana przestrzeń magazynowa bezpośrednio wpływa na funkcjonalność, a co za tym idzie, zwiększa efektywność operacyjną. Jej istotnym elementem są regały magazynowe na wymiar, czyli rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb. Dlaczego warto na nie postawić? Na co zwrócić uwagę przy planowaniu regałów na zamówienie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Dlaczego warto postawić na regały na zamówienie?

Wybór standardowych rozwiązań to z reguły pewnego rodzaju kompromis, ponieważ nigdy nie będą one w 100% spełniały wszystkich potrzeb. Odpowiednio zaprojektowane regały na zamówienie pozwalają natomiast:

  • zwiększyć pojemność magazynu bez konieczności jego rozbudowy;
  • zoptymalizować organizację przestrzeni magazynowej;
  • ułatwić dostęp do magazynowanych towarów;
  • zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych produktów.

Jak wspomniano we wstępie, regały magazynowe na wymiar wpływają zatem na funkcjonalność magazynu, co pozwala nie tylko zwiększyć efektywność operacyjną, ale również elastycznie reagować na zmieniające się potrzeby.

 

Regały magazynowe na wymiar - na co zwrócić uwagę przy planowaniu indywidualnych rozwiązań?

Projektowanie regałów magazynowych na indywidualne zamówienie to czynność, przy realizacji której warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. W praktyce wśród najważniejszych aspektów wymienić należy:

  • specyfikę przestrzeni, czyli warunki panujące w magazynie. Wysokość sufitu, rozmieszczenie kolumn, strefy załadunku i wyładunku to kwestie, które niewątpliwie wszystkie wpływają na sposób rozmieszczenia regałów. Poza tym projektowanie regałów magazynowych powinno również uwzględniać ciągi komunikacyjne i sposób poruszania się operatorów lub wózków widłowych;
  • rodzaj przechowywanego towaru, ponieważ należy dopasować do niego typ regału. Jako renomowany producent regałów metalowych oferujemy wiele rodzajów konstrukcji, począwszy od regałów półkowych, przez paletowe, po wspornikowe czy regały dynamiczne. Ich wybór warto dostosować do rodzaju składowanych towarów. Drobne elementy najlepiej przechowywać na regałach półkowych wtykowych, a np. w przypadku towarów dłużycowych jak listwy, karnisze, profile itp. doskonale sprawdzą się regały wspornikowe z linii META Multistrong;
  • intensywność użytkowania oraz częstotliwość przebudowywania systemów magazynowych. Typ oraz technologa wykonania regałów magazynowych powinna zostać dopasowana również do specyfiki ich użytkowania. Jeżeli rozwiązania magazynowe mają być stosunkowo często przebudowywane, to polecane są modułowe konstrukcje wtykowe. W bardziej stabilnych układach warto zainwestować natomiast w regały skręcane, które są solidniejsze i trwalsze w dłuższym okresie eksploatacji.

 

Wytrzymałość regałów magazynowych na wymiar - jakie materiały wybrać do ich produkcji?

Regały magazynowe na wymiar powinny być wykonane z trwałych, odpornych na korozję i uszkodzenia mechaniczne materiałów. Jest to kolejna istotna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu indywidualnych rozwiązań. W związku z tym oferujemy regały wykonane ze stali ocynkowanej lub malowanej proszkowo, co przekłada się nie tylko na ich estetyczny wygląd, ale również długą żywotność. Dla specjalnych zastosowań dostępne są również półki z siatki drucianej czy regały przystosowane do składowania beczek, bębnów kablowych czy felg.

 

Profesjonalne doradztwo, czyli istotny element współpracy z producentem regałów magazynowych

Regały na zamówienie zapewniają szereg korzyści wynikających z dopasowania do indywidualnych potrzeb. Istotne jest zatem to, by ich producent nie tylko dostarczył wysokiej jakości rozwiązania magazynowe, ale oferował również profesjonalne doradztwo w zakresie ich doboru czy montażu. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, co pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podsumowując, należy stwierdzić, że inwestycja w regały magazynowe na wymiar to krok w stronę zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracy. Dopasowanie rozwiązań do rzeczywistych potrzeb firmy pozwala nie tylko poprawić funkcjonalność magazynu, ale również zwiększyć jego pojemność i zoptymalizować codziennie wykonywane operacje.