Najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych

Odpowiednie regały magazynowe są podstawą dobrej organizacji, a co za tym idzie funkcjonowania Twojego magazynu. Trudno wyobrazić sobie zakład bez regałów, na których możesz składować różnego rodzaju ładunki. Pozwalają one utrzymać porządek, optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, a także usprawnić przepływ towarów. Jednak regał regałowi nierówny. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele różnych modeli. Dowiedz się, jakie masz opcje, dzięki czemu z łatwością zamówisz regały, które spełnią Twoje oczekiwania.

Najpopularniejsze regały magazynowe

Szukasz regałów magazynowych do swojego zakładu i zastanawiasz się nad dostępnymi opcjami? Przedstawimy Ci najpopularniejsze rodzaje regałów magazynowych. Po poznaniu ich specyfiki, bez trudu zdecydujesz się na wyposażenie magazynu, które nie tylko pozwoli wykorzystać całą jego przestrzeń, lecz także przyspieszy proces produkcyjny dzięki utrzymaniu kluczowej organizacji i usprawnienia działań poszczególnych sektorów. Podstawowy podział regałów określa ich dwa typy: statyczne i dynamiczne.

Regały statyczne

Regały statyczne to takie, których konstrukcja na stałe przytwierdzona jest do danego miejsca i nie przesuwa się. Półki są na nich rozmieszczone w określonych równych lub odmiennych odstępach. Przy instalacji mogą zostać dodatkowo przytwierdzone do ścian lub podłogi w celu zwiększenia ich stabilności. Wśród nich wyróżniamy również kilka rodzajów.

Regały paletowe rzędowe

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie w wielu magazynach. Cieszą się dużą popularnością ze względu na możliwość dopasowania ich do danej powierzchni, a także uniwersalność w kwestii składowania towarów spaletowanych i niespaletowanych. Regały paletowe rzędowe zapewnią Tobie oraz Twoim pracownikom łatwy dostęp do magazynowanych towarów, dlatego bardzo często są wykorzystywane we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach zakładowych.

Regały półkowe

Na nich zwykłe składuje się ładunki niskogabarytowe i towary drobnicowe. Na poprzeczkach nośnych są montowane półki, na których swobodnie, również ręcznie, poukładasz kartony, segregatory, dokumenty i akta. Wykorzystywane są nie tylko w magazynach, lecz także w pomieszczeniach biurowych, bibliotekach czy archiwach.

System mieszany paletowo-półkowy

Jeśli nie możesz wybrać pomiędzy regałami paletowymi a półkowymi, bo oba rozwiązania zdadzą egzamin w Twoim magazynie, istnieje również trzecie, mieszane rozwiązanie. System paletowo-półkowy składa się zarówno z półek na mniejsze ładunki zamontowanych niżej, jak i miejsca na palety, znajdującego się ponad nimi. Dzięki takiemu zamysłowi każdy produkt znajdzie swoje miejsce, a Ty usprawnisz przepływ towarów.

Regały wspornikowe na dłużyce

Są proste, wytrzymałe i solidne. Możesz je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz swojego magazynu – wystarczy, że zamontujesz do nich daszek chroniący towary przed opadami. Regały wspornikowe na dłużyce umożliwiają przechowywanie towarów o nietypowych kształtach i sporych gabarytach. Pozwolą z łatwością magazynować belki z materiałami, pręty, rury, panele, płyty, dłużyce oraz wiele, wiele innych.

Regały dynamiczne, regały mobilne przesuwne

Jak sama nazwa wskazuje, są to regały umożliwiające przesuwanie ich w dowolne miejsce. Są zamontowane na ruchomych podstawach i poruszają się po wcześniej skonstruowanych torach na podłodze magazynu. Dostęp do ładunków zamieszczonych na nich nie sprawia problemu – jest łatwy i otwarty. W dodatku, montując regały mobilne przesuwne, możesz w pełni wykorzystać potencjał powierzchniowy swojego magazynu.

Jaki regał magazynowy wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając regały do swojego magazynu? Przede wszystkim, na funkcjonalność oraz jak najlepsze możliwości wykorzystania magazynowej powierzchni. Regał powinien być dopasowany zarówno do szerokości, jak i wysokości pomieszczeń, dlatego warto przyjrzeć się dokładnym wymiarom konstrukcji.

Szczególnie ważny jest również maksymalny udźwig konstrukcji. Musi on być dopasowany do składowanych towarów. Przekroczenie możliwego obciążenia może być bardzo niebezpieczne. Konstrukcja straci wówczas swój kształt, a jednocześnie stabilność, co może grozić zawaleniem się regału. Wpływ na udźwig ma również materiał, z którego skonstruowane są regały. Koniecznie, przed wyborem regałów do swojego magazynu, sprawdź wagę najcięższych towarów, które chcesz na nich składować.

W regałach półkowych istotna będzie dla Ciebie ilość półek oraz ich rozstawienie. W zależności od gabarytów Twoich towarów półki powinny być rozmieszczone tak, byś bez problemu składował na nich poszczególne ładunki.

Przeglądy regałów magazynowych

Stan techniczny i przeglądy regałów magazynowych są określone w polskim prawie przepisami. Dotyczy go m.in. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności o zapewnieniu wytrzymałej i zabezpieczonej konstrukcji regałów. Artykuł 207 Kodeksu Pracy mówi o zapewnieniu bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy, a artykuł 215 Kodeksu Pracy o dostosowaniu urządzeń do zasad BHP i wykorzystaniu urządzeń w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracownikom.

Jako właściciel magazynu, jednym z Twoich obowiązków jest zapewnienie cyklicznej kontroli regałów znajdujących się na jego terenie. Jej termin pozostaje uzależniony od czynników wewnątrzzakładowych, rodzaju składowanych towarów, obciążenia i możliwości ewentualnych uszkodzeń. Kontroler magazynu bądź inspektor BHP ocenia wówczas stan techniczny sprzętu. Nie trzeba wspominać, że dzięki dobrze przeprowadzonym kontrolom, zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swoim pracownikom, a przy okazji – wydłużysz użyteczność regałów.

Regały magazynowe META

W naszej ofercie znajdziesz najwyższej jakości regały przeznaczone do różnych zadań. Regały półkowe idealnie sprawdzą się w warsztacie i magazynie. Regały biurowe – oczywiście, w biurze, a także w archiwach czy bibliotekach. Jeśli Twoje towary mają duże gabaryty, postaw na regały o dużej rozpiętości, jeżeli masz zamiar składować euro palety, świetnie sprawdzą się nasze regały paletowe. Dłużycowe materiału możesz swobodnie składować na regałach wspornikowych.

Potrzebujesz regałów dynamicznych? U nas znajdziesz takie, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Oprócz tego oferujemy również indywidualnie dopasowane regały wielopoziomowe, regały specjalne oraz całe konstrukcje stalowe i antresole - pomogą Ci wykorzystać całą przestrzeń Twojego magazynu.

Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, by optymalnie zagospodarować swój magazyn i usprawnić przepływ towarów. Zapraszamy!