META AND YOU

Kerstin Fiedler - 18.12.2020

Wraz z pojawieniem się hasła „W przyszłości nie wystarczy tylko gięcie stali” zrodził się pomysł, aby firma META przeniosła się do centrum logistycznego Digital.Hub Logistics w Dortmundzie. Firma META bardzo aktywnie podjęła wyzwanie transformacji cyfrowej i rozważyła nowe sposoby zmiany, rozszerzenia lub uzupełnienia swojej podstawowej działalności. Przeniesienie do Digital.Hub Podobnie jak wiele średnich przedsiębiorstw, firma META widzi potrzebę wprowadzania innowacji cyfrowych. Dlatego w 2018 roku zdecydowano, że firma META przeniesie się z dwoma pracownikami do centrum logistycznego Digital.Hub w Dortmundzie. Centrum logistyczne Digital.Hub Logistics opiera się na inicjatywie cyfrowej sieci Bitkom i jest częścią inicjatywy Digital Hub (de: hub) Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii (BMWi), która obejmuje łącznie 12 węzłów. Ze względu na odległość wynoszącą prawie 50 km od głównej lokalizacji w pięknym Sauerland in Arnsberg, powstał problem, ponieważ była ona na tyle duża, że nie dało się jej pogodzić z codziennym funkcjonowaniem działalności. Imprezy i wydarzenia Nawiązywanie kontaktów z osobami o podobnych poglądach oraz z firmami rozpoczynającymi działalność ze swoimi innowacyjnymi produktami i usługami najlepiej jest przeprowadzać podczas imprez i wydarzeń. Nawet jeśli na początku nie zawsze ma się wrażenie, że czas spędzony w sieci jest wart zachodu.

Tak jest również w przypadku „The Smart Storage System Challenge by META”. W ramach wydarzenia RuhrSummit, zatytułowanego „Big Corporates Looking For Innovative Solutions”, firma META opisała problem, do którego mogą odnosić się start-upy z całego świata. W finale trzy wybrane przez firmę META start-upy zaprezentowały swoje rozwiązania w hali Jahrhunderthalle w Bochum. Przyniosło to firmie META nie tylko ogromną międzynarodową rozpoznawalność na scenie start-upów, ale również znaczące wzmocnienie wizerunku wśród młodych start-upów i potencjalnych partnerów. Udało nam się również nawiązać kontakty z firmami rozpoczynającymi działalność i ekspertami oraz wykorzystać okazję do realizacji konkretnych projektów pilotażowych i zawarcia umów o współpracy.

 

Start up with Us

Innowacje wewnętrzne

Aby firma META miała szanse na lepsze poznanie innowacji i cyfryzacji, uruchomiono różne projekty. Oprócz kącika innowacyjności z hipotezami i pytaniami miesiąca związanymi z innowacją w wewnętrznym intranecie publikowano także opinie dotyczące działalności Digital.Hub. Wykorzystano również możliwości udziału w wydarzeniach mających na celu poznawanie nowych technologii.
„Po prostu zrób to, bo może okazać się strzałem w dziesiątkę” – brzmiało motto Transfer.Festival Digital.Hubs.
Zaproponowano tam platformę dla przemysłu, średnich przedsiębiorstw, badań naukowych i młodych talentów, na której przedstawiono wgląd w najnowsze innowacje cyfrowe z dziedziny logistyki i IT. W ramach programu tworzono również sieć kontaktów z ekspertami rozwiązującymi problemy i myślącymi nieszablonowo poprzez budowanie, planowanie, konceptualizację, programowanie, zastanawianie się, rozszyfrowywanie i debatowanie. Niezależnie od tego, czy chodzi o uczenie się maszynowe, suwerenność danych, kulturę cyfrową i transformację, grę „Escape” czy otwarte dyskusje problemowe.
Pokazano:

    - w jaki sposób nowe technologie mogą zostać wykorzystane w praktyce;
    - w jaki sposób nowe koncepcje i strategie wzmacniają własną firmę;
    - w jaki sposób odkrycia naukowe mogą umożliwić przedsiębiorstwom odgrywanie pionierskiej roli;
    - w jaki sposób nowe metody poprawiają codzienne życie zawodowe

oraz co niesie ze sobą tworzenie sieci wartości dodanej i cyfryzacja. Zaproponowano również wprowadzenie do tematu badań i zastosowania oraz wykorzystania dronów w badaniach.

 

Własna nazwa – META AND YOU

Własna nazwa ma na celu zwrócenie uwagi klientów na nowe działania firmy META w Digital.Hub. Jednocześnie nazwa META nawiązuje do rdzenia przedsiębiorstwa, a zwrot „AND YOU” oznacza stosunki partnerskie w zarządzaniu firmą. Miało to na celu podniesienie rangi firmy META przez pozyskanie nowych grup klientów dzięki dodatkowej ofercie usług. Oprócz ulotek i materiałów marketingowych opracowano również stronę główną, na której start-upy mogą zgłaszać firmie META swoje projekty.

Najlepsze praktyki uruchamiania start-upów – średnie przedsiębiorstwa Kreatywność w połączeniu z wiedzą specjalistyczną. Innowacyjne usługi i produkty odpowiadają ugruntowanym procesom i sieciom: Kiedy start-upy współpracują z małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP), czasami zderzają się różne światy. W ten sposób wszystkie zaangażowane strony mogą uczyć się od siebie nawzajem i wspólnie czerpać wiele korzyści. Dlatego firma META zdecydowała się na przełamanie barier i rozwinięcie współpracy ze start-upami, aby otworzyć swoje horyzonty na nowe obszary działalności. Jednym z partnerów jest firma MotionMiners GmbH z Dortmundu. Ten start-up automatyzuje i anonimizuje analizę oraz optymalizację procesów ręcznych. Koncepcja firmy MotionMiners jest spójna, zrozumiała, a technologia odbywa się w magazynie – co jest również w zakresie specjalizowania się firmy META. Dzięki dużej sieci dystrybucji w Europie i USA firma META nawiązuje kontakt z klientami z sektora komercyjnego i przemysłowego, gdzie można przetestować ich nowe produkty i uzyskać opinie klientów. Firma META oferuje w ten sposób start-upom dostęp do rynku oraz swoich klientów. Kolejnym partnerem firmy META jest start-up Logistic Lights, który oferuje elastyczną alternatywę dla systemów Put to Light i Pick by Light. Ruchomy punkt świetlny jest rzutowany na odpowiednią półkę, z której ma być zdjęty lub na której ma być umieszczony towar. Przyuczanie odbywa się w pięć minut, wydajność wzrasta natychmiast, a zmęczenie spada wraz z poruszającym się punktem świetlnym. Skutkuje to większą szybkością układania/pobierania towaru, a przede wszystkim stabilnym przepływem materiału. Prosta obsługa spotyka się z powszechną akceptacją i zwiększa satysfakcję pracowników. Znaczącą różnicą jest cena. Rozwiązanie firmy Logistic Lights jest wielokrotnie tańsze niż systemy Pick and Put by Light. W ten sposób dajemy naszym klientom wyraźny sygnał, że firma META działa w sposób przyszłościowy i stawia potrzeby swoich klientów na pierwszym miejscu.  

 

Meta Blumenbecker 4

Optymalizacja procesów dzięki start-upom

Zanim firma META poleci klientom produkty i usługi swoich partnerów, są one najpierw testowane. Technologia firmy MotionMining nie jest tu wyjątkiem. Konkretny projekt polegał na przeniesieniu obszaru małych części do innego zakładu. Podczas tego projektu po raz pierwszy zebrano dane z zakresu kompletacji małych części. Na podstawie zgromadzonych danych można stworzyć solidną podstawę do planowania procesu układania. Dane te zostały przeanalizowane, aby ostatecznie przedstawić finalną propozycję przyporządkowania stołów roboczych, artykułów i urządzeń roboczych. We współpracy z osobami odpowiedzialnymi za kompletację zamówień, działem wysyłki i zarządzaniem logistyką przeprowadzka została ukończona w ciągu jednego dnia. Oprócz aspektu przemyślanego rozmieszczenia różnych urządzeń roboczych możliwe było również osiągnięcie redukcji dróg transportowych, a tym samym oszczędności kosztów.

Perspektywa

Zmieńmy razem świat logistyki!
Poszukujemy start-upów w dziedzinie intralogistyki do tworzenia aplikacji cyfrowych do obsługi magazynu. Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją wizją, wspólnie realizować nowe pomysły i stworzyć coś wartościowego na przyszłość, to powinniśmy się poznać.

Co firma META ma do zaoferowania start-upom:

    – Sieć dystrybucji w Europie i USA. Nawiążemy dla Twojego start-upa kontakt z klientami z sektora detalicznego i przemysłowego, gdzie możesz testować nowe produkty i generować opinie klientów, dając Ci tym samym dostęp do rynku.
    – Przedsiębiorcze środowisko. Jako część grupy firm JLU, projekt META AND YOU oferuje Ci również konkretne możliwości inwestycyjne dzięki osobie samego właściciela i dostęp do odnoszącej sukcesy firmy rodzinnej.
    – Duch Doliny Krzemowej. Dzięki projektowi META AND YOU umożliwiamy Ci kontakt z naukowcami i dostęp do pól testowych instytucji naukowych w Dortmundzie. Oferujemy również nawiązywanie kontaktów z innymi firmami z sektora MŚP, a także łączenie start-upów.

Kerstin Fiedler

O autorze

Kerstin Fiedler dołączyła do firmy META w czerwcu 2018 roku i jest odpowiedzialna za innowacje i technologie cyfrowe. Dodatkowo zajmuje się optymalizacją procesów logistycznych we współpracy z firmami typu start-up.

W wolnym czasie lubi sport i pasjonuje się śpiewem w żeńskim chórze A-Capella Pop.