Jak zaplanować regały w magazynie?

Dobra organizacja magazynu to nie lada wyzwanie. Jego bezpośrednim efektem jest lepsza dynamika przepływu towarów, a co za tym idzie – wyższa jakość świadczonych przez Twoje przedsiębiorstwo usług poprzez lepszą efektywność pracy magazynu. Jak więc zaplanować rozkład pomieszczenia tak, aby stał się ergonomicznym i funkcjonalnym, prawidłowo zorganizowanym środowiskiem pracy? Zwróć uwagę na najważniejsze elementy i dostosuj magazyn do indywidualnych potrzeb swojej firmy.

Regały magazynowe – podstawa sprawnej organizacji przestrzeni

Bez regałów magazynowych trudno wyobrazić sobie dobrze prosperujący magazyn. Ich głównym zadaniem jest, oczywiście, przechowywanie wyznaczonych ładunków. Jednak, dzięki magazynowaniu, korzyści płynące z regałów są znacznie obszerniejsze. Dzięki solidnym i trwałym systemom ułatwisz pracę swoim pracownikom, zadbasz o ich bezpieczeństwo i przyspieszysz proces kompletacji towarów.

Wysokiej jakości regały magazynowe, właściwie dobrane do specyfiki Twojego przedsiębiorstwa, pozwolą Ci zarządzać powierzchnią magazynową bez większych problemów. Posłużą Twojej firmie wiele lat, a ich użytkowość sprawi, że towar szybko trafi tam, gdzie powinien.

Wydawać by się mogło, że regały to zwyczajna podstawa dobrze funkcjonującego magazynu, jednak ignorując ich istotę i nie przykładając szczególnej uwagi do wyboru właściwego wyposażenia, narazisz się na opóźnienia w realizacjach zamówień, a także zagrożenie jakości i trwałości przechowywanych towarów. Dlatego bardzo ważne jest, abyś już podczas planowania powierzchni zdecydował się na najlepsze i stabilne regały magazynowe.

Na co zwrócić uwagę kompletując regały magazynowe?

Skoro już wiesz, jak ważną rolę odgrywają dobrze dobrane regały magazynowe, pora dowiedzieć się, jak dobrać takie, które spełnią Twoje oczekiwania i dobrze dopasują się do powierzchni magazynowej oraz przechowywanych towarów. Oto 4 najważniejsze kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Powierzchnia magazynu

Aby dobrać właściwe regały magazynowe, musisz znać wielkość Twojego magazynu. To w praktyce najważniejsza część logistyki magazynowej. Dobrym sposobem jest wydzielenie określonych stref przestrzeni magazynowej, aby zoptymalizować dostępną powierzchnię poprzez dobór różnych regałów magazynowych. Podczas projektowania przestrzeni warto pamiętać o możliwym rozwoju firmy i związanych z nimi przebudowach magazynu.

Rodzaj przechowywanych towarów

Znajomość wagi ładunków to kluczowa sprawa podczas wybierania regałów magazynowych. Dlaczego? Każdy z nich ma określone maksymalne obciążenie, którego nie można przekraczać. Dobranie regałów, które bez problemu udźwigną ciężar ładunków, zapewni bezpieczeństwo nie tylko towarom, ale przede wszystkim Twoim pracownikom.

Rodzaj jednostek ładunkowych

Nie mniejsze znaczenie ma wielkość asortymentu. Inne regały posłużą do przechowywania drobnicy, a inne do magazynowania całych palet. Tej kwestii tyczy się również wykorzystanie odpowiedniego sprzętu do załadowywania towarów na półki. Niektóre z nich wymagają użycia wózków widłowych, a co za tym idzie, miejsca do paletyzacji lub depaletyzacji oraz odpowiedniego dostępu do półek. Inne można układać ręcznie, jednak to też wymaga właściwego zagospodarowania przestrzeni.

Przepływ osób i rotacja towarów

Magazyn to nie tylko miejsce do przechowywania ładunków, ale również codziennej pracy, polegającej na różnych operacjach – m.in. przyjmowaniu towarów czy wysyłaniu go. Dlatego ważne, aby regały były ustawione tak, by umożliwiały codzienną pracę, minimalizując wystąpienie ewentualnych kolizji, oraz aby działania długoterminowe również były możliwe do realizacji.

Jakie regały magazynowe wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów regałów magazynowych. W zależności od odpowiedzi na wyżej podane zagadnienia będziesz w stanie bez problemu dostosować regały do powierzchni swojego magazynu tak, aby najlepiej ją wykorzystać.

Jeśli towary, które chcesz składować, nadają się do obsługi ręcznej, możesz wybrać regały półkowe. Są idealne do magazynowania drobnych przedmiotów oraz przechowywania kartonów z określoną zawartością. A może potrzebujesz miejsca do przechowywania segregatorów bądź dokumentacji? W tym przypadku świetnie sprawdzą się regały biurowe.

Rozwiązaniem dla magazynowania obszernych i masywnych przedmiotów są regały o dużej rozpiętości oraz regały dłużycowe. Te drugie przystosowane są szczególnie dobrze do przechowywania towarów o nietypowych kształtach, długich i ciężkich.

Jeżeli ładunki są przechowywane na paletach, regały również muszą być dostosowane specjalnie do ich kształtu i ciężaru. Specjalnie przystosowane do tego typu platform są regały paletowe, obsługiwane przez przenośniki magazynowe

Zalety regałów paletowych i półkowych

Regały paletowe bardzo często są wykorzystywane w różnych magazynach. Pozwalają na składowanie towarów spaletyzowanych i niespaletyzowanych. Co więcej, istnieje kilka rodzajów regałów paletowych, dzięki czemu jeszcze łatwiej o sprawne i dostosowane wykorzystanie ich w przestrzeni Twojego magazynu. Jakie regały paletowe możesz wykorzystać u siebie?

Regały paletowe rzędowe

Najprostsze i najtańsze regały paletowe. Dzięki dodatkowym akcesoriom możesz przechowywać na nich również drobniejsze towary. Umożliwiają łatwy dostęp do ładunków i mogą być obsługiwane przez wózki widłowe.

Regały paletowe wjezdne (drive-in)

Dobrze sprawdzają się w magazynach wysokiego składowania, w których znajduje się bardzo wiele ładunków. Dzięki nim przestrzeń w Twoim magazynie zostanie optymalnie zagospodarowana, a wdrożenie systemu LIFO lub FIFO nie będzie stanowiło problemu.

Regały paletowe mobilne

To nic innego jak regały paletowe, ustawione na elektrycznie napędzanych podwoziach. Umożliwiają łatwe przesuwanie, zmniejszając liczbę korytarzy roboczych.

Regały paletowe przepływowe

Wykorzystują system składowania FIFO lub LIFO i pozwalają na dogodne wykorzystanie powierzchni magazynowej.

Regały półkowe zdadzą egzamin w sklepach i hurtowniach. Bez kłopotu możesz dopasować je do potrzeb swojego magazynu. Składowanie na nich drobnego materiału zapewnia prosty dostęp do potrzebnych towarów.

Zapoznaj się z ofertą regałów magazynowych META i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego magazynu.