Jak wybrać odpowiednie regały magazynowe?

Jakie regały wybrać, gdy planujemy wyposażenie magazynu? To niełatwe pytanie, na które odpowiedź można znaleźć jedynie po zapoznaniu się ze wszystkimi istotnymi parametrami dotyczącymi regałów. Warto poświęcić szczególną uwagę tej sprawie, aby nie okazało się, że wyposażenie magazynu zostanie przez nas niewłaściwie rozplanowane.

Koncepcja logistyczna magazynu

Przed przystąpieniem do rozważania zalet i wad różnych typów regałów, warto zwrócić uwagę na koncepcję logistyczną magazynu, który planujemy wyposażyć. Należy mieć na uwadze, że inaczej dobiera się regały magazynowe dla pomieszczeń niewielkich, a inaczej dla ogromnych hal magazynowych. Podobnie sprawa ma się z przeznaczeniem magazynu, ponieważ miejsca przeznaczone do magazynowania artykułów przemysłowych wymagają innego wyposażenia, niż te związane z branżą spożywczą. Co więcej, przed przystąpieniem do wyboru wyposażenia magazynu powinno się wziąć pod uwagę również to, czy w magazynie będą przechowywane przedmioty wymagające specjalnych warunków i w jakiej postaci będą tam trafiać.

Po rozważeniu tego typu podstawowych aspektów kolejnym ważnym punktem okazuje się koncepcja, którą kierują się zarządzający magazynem pod względem odbiorów towarów. Najpopularniejsze to:

  • FIFO (first in, first out) - towary najdłużej składowane wydaje się w pierwszej kolejności,
  • LIFO (last in, first out) - towary najkrócej składowane wydaje się w pierwszej kolejności,
  • FEFO (first expired - first out) - stosowana często w branży spożywczej, zakłada, że najpierw wydaje się towary z najkrótszą datą przydatności.

Dzięki ustaleniu tego, którą z popularnych koncepcji kierować będzie się praca na magazynie, łatwiej określić nam potrzebną ilość i rozstawienie regałów magazynowych. To z kolei przekłada się również bezpośrednio na zastanawianie się już nad ich rodzajem.

regały magazynowe meta

Rodzaje regałów magazynowych

Regały magazynowe stanowią podstawowe wyposażenie każdego magazynu, ponieważ bez nich niemożliwe byłoby stworzenie uporządkowanego systemu zarządzania przechowywanymi towarami. Z tego względu przed wyborem regałów warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku możliwościami.

Do najpopularniejszych rozwiązań należą bardzo uniwersalne regały paletowe. Sprawdzają się zarówno w niewielkich magazynach, jak i w wielkich halach magazynowych. Na paletach wchodzących w skład regałów można przechowywać różnego typu produkty. Niewątpliwą zaletą jest ich solidna konstrukcja, która sprawia, że tego typu rozwiązania mogą służyć w magazynie przez długie lata. Są też często wybierane ze względu na niską cenę, co umożliwia zaopatrzenie w regały paletowe całego wielkopowierzchniowego magazynu.

Należy wspomnieć również o regałach wysokiego składowania, które umożliwiają przechowywanie w bezpieczny sposób dużej ilości towaru. Tego typu regały mogą sięgać nawet kilkunastu metrów. Ich konstrukcja umożliwia przyjmowanie większego obciążenia na jedną paletę towaru niż w przypadku innych regałów. Pomimo imponujących rozmiarów są w pełni bezpieczne.

Kolejnym typem regałów powszechnie stosowanym w magazynach są regały wspornikowe. Tego typu rozwiązania opierają się na wspornikowej konstrukcji, którą można manipulować, zmieniając na przykład odstęp między ramionami. Doskonale nadają się do magazynów wykorzystywanych do przechowywania towarów przemysłowych. Można na nich kłaść zarówno lekkie, jak i ciężkie towary. Zdecydowanym plusem regałów wspornikowych jest fakt, że doskonale nadają się do składowania podłużnych elementów, takich jak na przykład rury lub deski.

Często spotykane są również regały półkowe, które występują przede wszystkim w małych magazynach. Obsługuje się je ręcznie, a nie przy pomocy wózków widłowych, jak to ma miejsce przy większości wcześniej wymienionych typów regałów, wykorzystywanych często na wielkopowierzchniowych halach magazynowych. Tego typu regały doskonale nadają się do przechowywania niewielkich zasobów. Interesującym rozwiązaniem są również pomosty magazynowe, czyli antresole. Decyzja o antresoli to doskonała alternatywa dla rozbudowy magazynu, ponieważ dodatkowa przestrzeń użytkowa jest uzyskiwana bezinwazyjnie. To doskonałe rozwiązanie dla niewielkich, ale wysokich magazynów.

Warto wspomnieć też o opcji, jaką są regały przepływowe. Mają wbudowane rolki, które umożliwiają szybkie przesuwanie towarów na drugi koniec regału. To rozwiązanie jest doskonałe dla magazynów, w których występuje bardzo szybki przepływ towarów.

regały magazynowe paletowe

Użytkowanie regałów magazynowych a bezpieczeństwo

Wybór odpowiednich regałów magazynowych jest bardzo ważny pod względem bezpieczeństwa pracowników. Z tego względu należy wybierać regały o solidnej konstrukcji, wykonane z dobrych jakościowo materiałów i stosować się do ograniczeń wagowych określonych przez producenta. Każdy producent jest zobowiązany do umieszczenia tego typu ograniczeń na swoich produktach. Dzięki temu niwelujemy ryzyko, że źle zabezpieczony lub niskiej jakości regał magazynowy oraz jego zawartość spadną na pracownika, powodując zagrożenie zdrowia bądź życia.

Warto zwracać uwagę na to, aby regały były wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i ich ograniczeniami. Dla bezpieczeństwa w magazynie bardzo istotne jest to, aby nie przeciążać regałów i nie ustawiać rzeczy zbyt blisko ich krawędzi. Dzięki przestrzeganiu tych prostych zasad niekiedy można nawet uratować komuś życie. Warto pamiętać też o tym, że nie powinno się ingerować w konstrukcję regałów magazynowych samodzielnie, ponieważ to może obniżyć ich jakość, zaburzyć konstrukcję i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Co więcej, takie działania mogą też sprawić, że stracimy gwarancję producenta na regały magazynowe.

W kwestii materiału, z którego wykonane powinny być regały magazynowe, najbezpieczniejsze są regały metalowe. Konstrukcje takie są odporne na zagrożenia takie jak zaprószenie ognia mogące skutkować pożarem. Co więcej, są bardzo solidne i wytrzymałe, nie mają tendencji do psucia się. Warto też pamiętać, że metalowe regały mają też wyższy udźwig. Popularne są jednak również regały wykonane z innych materiałów, między innymi z płyt wiórowych. Jeśli decydujemy się na tego typu regał magazynowy, powinniśmy pamiętać o ograniczeniach tego typu sprzętu.

regały półkowe magazynowe

Jak wybrać odpowiednie regały magazynowe?

Należy pamiętać o tym, że regały magazynowe z racji na swoją specyfikę są poddawane znacznym obciążeniom. Co za tym idzie, nie warto rezygnować z dobrych jakościowo produktów na rzecz tańszych zamienników, ponieważ ich konstrukcja może być źle przemyślana lub materiały wykorzystane do ich produkcji mogą okazać się niedostatecznie wytrzymałe. Z tego względu podczas wyboru najbardziej odpowiednich regałów magazynowych warto poświęcić szczególną uwagę na weryfikację i przetestowanie trwałości materiałów, z których są wykonane.

Tak jak wspomniano wcześniej, zawsze należy dostosowywać wybór regałów magazynowych do wielkości i specyfiki pomieszczenia oraz przechowywanych produktów. W przypadku wysokich magazynów dobrym wyborem może być wewnętrzna antresola, natomiast w wielu szerokich przestrzeniach doskonale sprawdzają się liczne półki. Przed ostateczną decyzją o zakupie regału warto jeszcze raz poczytać o popularnych rozwiązaniach i znaleźć idealny typ dopasowany do indywidualnych potrzeb magazynu. W przypadku magazynów, w których przechowywana jest żywność, warto pomyśleć o tym, aby podczas planowania wyposażenia magazynu zadbać o odpowiednie warunki jej przechowywania.

Przed zdecydowaniem się na zakup regałów magazynowych warto jeszcze raz sprawdzić wszystkie parametry, które mogą utrudnić lub ułatwić nam korzystanie z nich zgodnie z normami bezpieczeństwa. Mowa między innymi o materiałach, z których wykonano składowane produkty i ich wadze, o wysokości regałów magazynowych, rodzaju i wielkości zastosowanych półek, jak również o zastosowanych przez producenta przepisach i normach związanych z bezpieczeństwem regału. Tak jak wspomniano wcześniej, producent jest zobowiązany do podawania wartości dopuszczalnego udźwigu każdej półki. Taka informacja powinna być umieszczona właśnie na nich.